Податок на квадратні метри вже кілька років не дає спокійно спати багатьом українцям. Особливо тим, хто має тих метрів – чимало. Слід нагадати, що Верховна рада України вже кілька років тому запровадила такий податок і в нашій державі. Щоправда, спершу було смішно – податком обкладалися хіба що палаци, які, в основному, у наявності у “власть імущих”, тож пересічних громадян проблема не торкалася. Проте апетит, як кажуть, приходить під час їжі, тож далі було далі: кількість пільгових квадратів усе зменшувалася й зменшувалася, і зараз, із 1 липня 2016-го, маємо чергові новації. Найкраще про них написало видання “Сегодня”. Подаємо найактуальніше.

“В Україні назріває ще одна, квартирна афера. Вже з 1 липня нам з вами доведеться платити податок на нерухомість”, – пише “Сегодня”.

“Якщо площа вашої квартири більше 60 кв. м, а це не так і багато – податок доведеться заплатити. Якщо у вас приватний будинок з площею понад 120 метрів – теж прийде квитанція на оплату. Ніби й небагато – десь 25 гривень за кожен зайвий метр. Але якщо все підсумувати, та ще й врахувати, що комуналка весь час дорожчає – то для багатьох ця податкова платіжка може виявитися проблемою. Що дивно – платити змусять навіть за розвалюхи! Підвали, гаражі та сараї…

Податок на розкіш і убогість

Тачки, дачки і квартири – все це потрапляє під податок на розкіш. І якщо до автомобільних зборів ми почали звикати ще торік, то податок на нерухомість готуйтеся освоювати в липні.

Дорогі київські пентхауси і сарайчики в глибинці. Що тут спільного? Але, на думку, реформаторів з минулого уряду, і за розкішне життя, і за сільську убогість плати однаково. І навіть сільський туалет для податківців – “об’єкт нерухомості”.

Де справедливість: у всьому світі податок на нерухомість вираховуються з вартості об’єкта, у нас – із квадратного метра. Податком обкладається і будиночок у селі за 600 км від Києва, і в Кончі-Заспі – за однаковими нормами.

Податок не може бути справедливим. Тому що він у всьому світі вираховуються з вартості об’єкта, у нас – із квадратного метра. І податком обкладається будиночок в селі за 600 км від Києва, і в Кончі-Заспі – за однаковими нормами. Гроші стягуються за кожний квадратний метр понад встановлену норму (норму визначає місцева влада). Згідно з податковим кодексом, найбільше доведеться віддати в казну за квартири, які здаються в оренду. Кому і скільки доведеться заплатити за свою нерухомість, і в яких містах українцям можна не платити за нерухоме майно?

Платити доведеться і за сарай, і льох

Парламентарії 24 грудня минулого року внесли зміни до Податкового кодексу (закон №909), згідно з яким податком обкладаються не тільки житлові квартири і будинки, але і всі господарські будівлі (сараї, гаражі, погреби, літні кухні тощо). До кінця наступного місяця прийдуть платіжки за 2015-й рік, платити за новими правилами українці будуть в наступному році.

Місцеві ради мають право самостійно визначити процентну ставку податку (від 0 до 3% від мінімальної зарплати (МП) й площа нерухомості, яка не оподатковується (від 60 кв. м за квартиру, від 120 – за будинок, і від 180 кв. м за сумарну площу будинку і квартири).

Наприклад, Київрада прийняла рішення за кожен “зайвий” квадратний метр збирати 1% від мінімальної зарплати (12,18 грн за 2015-й рік). Киянину, який володіє двома квартирами загальною площею 140 квадратних метрів, доведеться заплатити податок за 80 квадратів (норма для квартир в столиці – 60 квадратних метрів) – 974 грівні. У той же час міська рада в Сумах прийняв рішення з кожного “зайвого” квадрата збирати 2% від мінзарплати (24,3 гривні). Тобто, власнику двох квартир загальною площею 140 квадратних метрів в Сумах доведеться заплатити 1948 гривень. А власник такої ж нерухомості в Одесі заплатить тільки за 20 кв. метрів (місцева влада встановила “норму” для квартир – 120 кв. метрів) – 486 гривень.

1% від мінімальної зарплати з кожного метра будуть стягувати в Києві, Львові, Чернівцях, Тернополі, Луцьку, Ужгороді, Черкасах, Хмельницькому, Полтаві, Херсоні, Чернігові та Миколаєві. 

Якщо квартира здається в оренду, пільгова ставка оподаткування для такої нерухомості не застосовується. Згідно з даними, розміщеним на сайті Фіскальної служби, більшість місцевих рад прийняли рішення стягувати з нежитлової нерухомості (сараїв, гаражів, погребів і т.п.) 0% від мінімальної зарплати.

Згідно із законом, житловою площею вважаються:

 • житловий будинок;
 • прибудова до будинку;
 • квартира;
 • кімната в комуналці;
 • будинок на дачі.

За яку нерухомість можна не платити:

За нерухомість у зоні відчуження, гуртожитки, аварійне житло платити податок не доведеться. До того ж, згідно із законом не оподатковується майно сиріт та одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда. Не потрібно платити податок з дитячих садків, комунальних будівель, храмів.

«Безкоштовна» нерухомість

 • об’єкти нерухомості, що належать державі або територіальним громадам;
 • об’єкти нерухомості в зонах відчуження і безумовного відселення;
 • дитячі будинки сімейного типу;
 • об’єкти житлової нерухомості, які належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими батьками;
 • гуртожитки;
 • будинки промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
 • будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо в сільськогосподарській діяльності;
 • об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємства.

У кожному населеному пункті органи місцевої влади мають право розширити перелік об’єктів, з яких податок не стягують. Наприклад, в Києві від сплати податку звільнили житло, що належить інвалідам, членам сімей героїв Небесної сотні, учасникам АТО і членам сімей загиблих учасників АТО (але не більше одного об’єкта). А Тернопільська міськрада звільнила від податку все релігійні організації, крім Православної Церкви Московського Патріархату.

Коли потрібно заплатити податок

До 1 липня податкова служба розішле рішення-повідомлення та квитанції із сумами податку. Заплатити потрібно не пізніше 28 серпня. У разі, якщо прийшла квитанція про сплату податку на квартиру, яку, наприклад, вже продали, або ж якщо квитанція не прийшла, але за законом нерухомість повинна обкладатися податком, потрібно звернутися до місцевого відділення Фіскальної служби.

До слова, “податок за розкіш” в розмірі 25 тисяч доведеться платити і за автомобілі, які коштують більше 750 мінімальних зарплат (1 мільйон 33 тисячi гривень).

Податок стягується раз на рік. Крім того, власникам великого житла (понад 300 квадратних метрів для квартир і 500 – для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тисяч гривень. Наприклад, власникові квартири площею 310 квадратних метрів в Києві до 1 липня має прийти платіжка на 28 тисяч гривень.

Якщо не заплатити податок до 28 серпня, податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкову заставу. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ). В Фіскальної службі заявляють, податок на нерухомість існує в усіх країнах Європи.

Будь-який закон можна обійти

І у цього теж є слабкі місця. Платити податок не доведеться, якщо “розкидати” так звані зайві метри на родичів. Але чи варто це того? Адже квартирне питання посварило не одну сім’ю.

Але є і більш прості щілинки в законі. Випробувані роками тими ж депутатами, прокурорами, чиновниками. Побудував будинок, але не вводиш в експлуатацію. Начебто і є, а ніби і немає. Для податкової!

“Є європейський досвід, коли люди будують будинок і не вводять його в експлуатацію, чому, тому що оподаткуванню підлягають об’єкти, що знаходяться в експлуатації”, – говорить Анатолій Топал, віце-президент Асоціації профессіальних керуючих недвіжімостью.А тим часом податківці вже потирають руки. 4 мільярди гривень підуть до місцевих бюджетів. Чи не заплатиш податок – готуйся до штрафу.

“До 30 календарних днів, якщо він не сплатив, застосовується 10%, понад 30 календарних днів застосовується 20%”, – говорить Руслан Бурлака, заступник начальника Управління, начальник відділу податку на майно ДФС.

І вже будують плани – гроші, мовляв, відправимо на ремонт доріг. Тільки ось, де гарантія, що дійдуть вони за призначенням, а не затримаються в чиїхось кишенях? Адже ми платимо на дороги – з кожного літра пального дві гривні. Свого часу підрахували, що цього з лишком вистачить для того, щоб зробити наші дороги європейськими. І де вони, ці дороги, і де гроші?”