Полтавщина, Львівщина, Івано-Франківщина, а тепер – і Закарпаття потерпають від нашестя рудих слимаків. Вони з’їдають більшість зелені в городі. У автора цих рядків уже винищені під корінь молоденькі пагінці огірків, гороху, руколи, салату, шпинату, а кріп і взагалі зникає “під кліпом ока”.

Крім того,  руді слимаки полюбляють квіти. Як тільки дбайливі господині висаджують ранні квіти – вони теж вмить зникають під рудим нашестям. Особливо вразливі лілії та подібні квіти. Не їдять слимаки хіба що цибулю та часник…

На Закарпатті особливо вражені цими шкідниками теплі райони – Виноградівщина, Берегівщина, Іршавщина, чимало їх на Мукачівщині та Ужгородщині.

Треба сказати, що на дачних ділянках, у господарствах людей він з’явився порівняно недавно, в останні кілька років. Великий, бридкий, швидко розмножується, всеїдний слимак варіантів кольору від оранжево-рудого до темно-коричневого сприймається багатьма дачниками старшого віку як якийсь мутант звичних слимаків, і розмови зазвичай ведуться про погіршення екології і жахи хімічної промисловості, а між тим цей черевоніг (так його ще називають) – типовий приклад завезення сільськогосподарського шкідника з овочами і фруктами.

Так, рудий слимак – іноземний загарбник, так би мовити. Його завезли, за різними даними, з квітами та насінням із… Голландії. Одне слово, як і колорадський жук – тепер цей шкідник завдає біди людям.

Як із ним боротися?

перше й основне – є хімічні засоби. Але! Якщо ви не хочете труїти свої рослини і себе – є кілька народних методів.

Слимаки не люблять сіль і люблять бур’яни, зарості. Якщо на сусідній ділянці таке – обсипте свою периметру сіллю – не пролізуть. Скошуйте сусідні ділянки.

Слимаки не люблять жорсткої поверхні. Потрібно насипати нездоланні для них смуги з крупнозернистого піску, товченої яєчної або горіхової шкаралупи навколо тих рослин, де були помічені черевоногі, створивши своєрідні колючі бар’єри. Цей варіант захисту цілком підійде для сходів овочів і молодих квіткових культур.

Якщо є можливість, то мульчуйте ваші посадки хвойними голками. Під рослинами томату, перцю або баклажанів, яких слимаки дуже полюбляють, можна розкладати висушені рослини кропиви. Слимаки їх бояться, і якщо кропиви досить багато, то ненажери обійдуть це місце стороною.

А таких субстратів, як попіл, суперфосфат або вапно молюски особливо уникають. Найпростіший засіб – це посипати або обпилити міжряддя вапном після дощу або поливу, коли слимаки починають активно пересуватися. Потрапляючи на смуги вапна, вони обпалюють своє черевце і гинуть. Можна брати не чисте вапно, а в суміші із золою або тютюновим пилом.

І насамкінець: пригостіть слимаків пивом! Слимаки і равлики не можуть встояти перед пивом, навіть не зовсім свіжим. Можна зарити в землю склянки (відрізані пластикові) й наполовину наповнити їх пивом. Особливо жадібні слимаки просто тонуть у пиві, більш помірні «відвалюються» поряд з «цілющим джерелом». Спосіб оригінальний і, як виявилося, дуже дієвий – два-три таких «застілля» – і можете до кінця сезону забути про слимаків.